דוד ד'אור

הזמר והמלחין הישראלי דוד ד'אור מבורך בקול יפה ומיוחד, בעל מינעד יוצא דופן של 4 אוקטבות המשתרע מאזור הצלילים הגבוהים של הקונטרה טנור ועד הצלילים הנמוכים של הבריטון. ד'אור נחשב כאחד הזמרים הטובים בעולם ומוזיקאי ישראלי מהמובילים בדורו. דוד משלב בהרמוניה יוצאת דופן אלמנטים של מוסיקה קלאסית, פופ ומוסיקת עולם. ד'אור מופיע בארץ וברחבי העולם ויש לו 15 אלבומי זהב ופלטינה.

ד'אור החל את הקריירה שלו על הבמה עם התיאטרון הלאומי הישראלי. בשנת 1991 הוציא את אלבומו הראשון, "דוד ד'אור". האלבום כלל את השיר "יד ענוגה" שמאוחר יותר עובד (רמיקס) ידי נלסון "גן עדן" רומן, ושוחרר כסינגל בבריטניה. באותה שנה, ד'אור הוזמן על ידי המנצח זובין מהטה להופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, לביצוע של בורנה כרמינה של קרל אורף. בהמשך, ד'אור הופיע עוד מספר פעמים עם הפילהרמונית, ובשנת 2003, הוציא אלבום של מופעים אלה בשם "דוד ד'אור והפילהרמונית". האלבום קיבל ביקורות אוהדות והגיע לאלבום זהב ופלטינה.

אחד השירים המזוהים עם ד'אור יותר מכל שיר אחר הוא השיר "שמור על העולם ילד" ששוחרר באלבומו השני "בגובה משתנה" בשנת . שיר זה 1993 - הפך לנכס צאן ברזל במוסיקה הישראלית והושר על ידי אמנים ישראלים רבים.

ד'אור הופיע בקונצרטים ברחבי העולם, במקומות כגון כיכר טרפלגר בלונדון מול 55,000 אנשים ב -1998; בצרפת מול 40,000 אנשים, במדינות השונות ברחבי ארה"ב, בהודו, מרוקו, טורקיה, סרביה, רומניה, סין, סינגפור וטייוואן. הוא הופיע עם תזמורות מובילות, ביניהן התזמורת הסימפונית של וינה, הפילהרמונית של רומא, הפילהרמונית של שנחאי, התזמורת הפילהרמונית של בלגרד, התזמורת הפילהרמונית של לאס וגאס, הפילהרמונית של בודפשט, התזמורת ובית האופרה בלטביה והסימפונית של בולטימור וניו-יורק.

הוא הופיע בפני נכבדים כולל האפיפיור יוחנן פאולוס השני בוותיקן בשנת 1994, והוזמן שוב להופיע בואתיקן מספר פעמים לאחר מכן. לרגל יום השנה ה -20 של האפיפיורות של האפיפיור יוחנן פאולוס השני, ד'אור היה האמן היחיד בעולם שהוזמן לכתוב ולבצע שיר בכיכר פטרוס הקדוש מול אלפי אנשים שהגיעו לוותיקן והמופע שודר בטלוויזיה ברחבי העולם.

ד'אור שר את התפילה המרגשת "אבינו מלכנו" בהלוויה של שמעון פרס ז"ל, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, בחודש ספטמבר 2016 . דוד שר מול 5,000 אנשים ומנהיגים מכל העולם שהגיעו והשתתפו בטקס, כולל נשיא ארצות הברית ברק אובמה,  הנסיך צ'ארלס מבריטניה ועוד רבים אחרים. פרס ביקש בצוואתו את ביצועו ד'אור לשיר זה בהלוויתו.

דוד ד'אור הופיע גם לפני המלך והמלכה של שבדיה ב -1994; הוא הופיע בשנת 2011 בטקס הזיכרון לקורבנות הפיגועים 9/11 במטה האו"ם בניו-יורק בנוכחות באן קי-מון מזכ"ל האו"ם לשעבר; בשנת 2008, בנו של מרטין לותר קינג הזמין את ד'אור לשיר באירוע לכבוד יום הולדתו של מרטין לותר קינג בכנסייה בהארלם, ניו יורק, בפני קהל שכלל את הנשיא לשעבר ביל קלינטון.

הכשרון האמנותי של ד'אור אינו מוגבל למוסיקה. בחודש יוני 2016, הוא השיק בישראל תערוכת ציורים בשם "רבדים" והוזמן להציג את הציורים שלו ברחבי העולם.

דוד ד'אור הוא בוגר האקדמיה למוסיקה בירושלים. בשנת 2010, ממשלת איטליה  העניקה לו תואר אביר המסדר היוקרתי לאמנות ולספרות.

דוד ד'אור

דוד ד'אור בורך בקול נדיר עם מנעד קולי של 4 אוקטבות, הינו זמר ויוצר ייחודי בנוף הישראלי, בעל חמש עשרה אלבומי זהב ופלטינה, שמצליח לשלב במוסיקה שלו אלמנטיים קלאסיים, פופ ומוסיקת עולם אתנית בהרמוניה נפלאה ובהצלחה מרובה. בין שיריו האהובים של דוד ד'אור: "קול מהשמיים", "תשמור על העולם ילד", "אני עף", "כל הכוכבים", "זמן אהבה", "נוסע צפונה" "הלב יודע", "להאמין", "יד ענוגה", "העולם שאני מצייר", "מקום לאהבה", "בים הגדול", מחרוזות שירי תפילה ועוד.

ספטמבר 2016 –שמעון פרס, הנשיא התשיעי של ישראל, כתב בצוואתו כי הוא מבקש שדוד ד'אור ישיר בהלוויתו את תפילת אבינו מלכנו. דוד הופיע בפני כ-5,000 אישים שנכחו בהלוויה ובהם כ-90 משלחות מ-70 מדינות. בין המנהיגים הבולטים היו נשיא ארצות הברית ברק אובמה, נשיא צרפת פרנסואה הולנד,  נשיא גרמניה יואכים גאוק, מלך ספרד פליפה השישי ויורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס. בנוסף השתתפו בלוויה נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון, שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ויושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.

יוני 2016 - דוד ד'אור משיק בארץ תערוכת ציורים "רבדים"
ומוזמן לתערוכות בעולם.

 2015 -  דוד ד'אור מוציא את אלבומו "תהילים" – מזמור לדוד, שירת רבים 3, פרוייקט מצליח מאוד של דוד בארץ ובעולם. באלבום זה דוד הלחין פרקי תהילים, האלבום זכה לביקורות והצלחה גדולה בארץ ובתפוצות והגיע למעמד פלטינה.

ספטמבר 2015 - דוד מופיע בקיסריה במופע סליחות בשילוב עם מיטב שיריו. המופע מצליח, שמיימי ומחבר בין דתיים לחילוניים, אשכנזים וספרדיים, צעירים ומבוגרים.

דוד מקבל איש מופת מארגון "ליונס" העולמי על תרמתו הרבה למען הקהילה.

בנובמבר 2014 - זכה דוד ד'אור בשיר השנה בסין ע"י רשות השידור הסינית הממשלתית. זהו פרס יוקרתי וזוהי הפעם הראשונה בה זוכה זמר שהוא אינו ממוצא סיני בפרס מכובד זה.

במקביל דוד מוזמן להופיע בוושינגטון בפני צמרת הסנאט האמריקאי.

במאי 2014 - דוד ד'אור מוזמן להופיע בבית הנשיא לאירוע הגעתו של האפיפיור פרנציסקוס.

בשנה זו יוצא דוד לסיבוב הופעות חדש בכל הארץ: "מקום לאהבה", מופע עוצמתי המלווה ב- 7 נגנים והקרנה של ציוריו של דוד ברקע. המופע זוכה לביקורות מדהימות ולאולמות מלאים בכל הארץ.

בנובמבר 2013 - הופיע דוד ד'אור בבית הנשיא שמעון פרס בפני נשיא צרפת פרנסואה הולנד.

 באוגוסט 2013 - הוציא דוד ד'אור את הספר "הקול בצבע" עם ציוריו בשילוב האלבום "מקום לאהבה" הכולל אוסף המסכם 25 שנות פעילות. הספר יצא עם מופע חדש בלווי תערוכה מציוריו של דוד
ד'אור וזכה לביקורות ולהצלחה גדולה.

ביולי 2013 - הופיע דוד ד'אור במופע ענק בלווי הפילהרמונית של טיוואן.

 ביוני 2013 – הוזמן דוד ד'אור להופיע בפני הנשיא הקודם של ארה"ב, ביל קלינטון, בביקורו בארץ.

 במרץ 2013 - דוד ד'אור הוזמן להופיע בפני נשיא ארה"ב ברק אובמה בביקורו בארץ, הופעתו זכתה לביקורת נפלאה.

 בינואר 2013 - דוד מקבל אזרחות כבוד מקוריאה.

בשנת 2012– הוצאת האלבום "Voice of Love 2" בטיוואן, האלבום מכר למעלה מ- 60 אלף עותקים וכל הכנסותיו נתרמו לעזרה לנפגעי אסונות טבע בעולם.

באוגוסט 2012 - דוד ד'אור הופיע באירוע הממלכתי של האולימפיאדה בלונדון. הוא הוזמן ע"י הועד האולימפי העולמי להופיע מול כל ספורטאי האולימפידה בעולם, ראשי ממשלות, שרי חוץ ונציגים מכל העולם.
האירוע התקיים באולם הגילדהול היוקרתי בלונדון ושודר במדינות רבות בעולם.

ביולי 2012 - דוד ד'אור הופיע באירוע המרכזי של פתיחת האקספו בקוריאה וזכה במקום הראשון בדירוג
כל מאות המופעים שהופיעו במהלך כל האקספו ב 2012 . הופעתו שודרה באסיה.

בינואר 2012 - דוד ד'אור הוזמן ע"י הטלוויזיה הממלכתית בסין לפתוח את אירועי ראש השנה הסיני בשידור המרכזי בפריים טיים מול כ 500,000 צופים.

בשנת 2011– הוצאת האלבום "הקול קלאסי", קלאסיקות בינלאומיות בלווי התזמורת הפילהרמונית, בעיבודים חדשים ובביצועיו המרגשים של דוד ד'אור. בין השירים באלבום : Somewhere over the rainbow, Memory, Adagio , , באך, אבינו מלכנו ועוד...האלבום זכה לביקורות ולהצלחה בינלאומית גדולה באסיה ובאירופה, האלבום הגיע למעמד של אלבום זהב תוך זמן קצר.

במקביל דוד ממשיך להופיע בארץ ובעולם בלווי הרכב הנגנים שלו ולסירוגין בלווי תזמורות פילהרמוניות בעולם כולל בדרום אמריקה.

ב 11.9.2011 דוד ד'אור הוזמן לארה"ב ע"י האו"ם להופיע בפתיחת עשור לאירועי הזיכרון של ה-11 בספטמבר, דוד הופיע באו"ם בלווי התזמורת הסימפונית של ניו יורק.

ביוני 2011 דוד ד'אור מופיע במופע הפותח באקספו של שנחאי עם הפילהרמונית של שנחאי ומקבל ביקורת שהמופע שלו בין עשרת המופעים המוצלחים של האקספו מתוך מאות מכל העולם.

בינואר 2011 דוד ד'אור מוזמן להופיע בעיר האסורה בביג'יין בפתיחת אירועי ראש השנה הסיני.
 
בשנת 2010 - השקת אלבום חדש – "העולם שאני מצייר", בלווי מופע מצליח המשלב את להיטיו של דוד, דוד ממשיך להופיע בעולם.

ביוני 2010 - דוד ד'אור מופיע עם הפילהרמונית הישראלית והג'יפסי קינגס בקיסריה במופע של כל שיריו בעיבודים לתזמורת הפילהרמונית. המופע שודר בערוץ 10 .

 ביוני 2010  דוד ד'אור מקבל אזרח כבוד באיטליה.

כמה משיריו של דוד ד'אור נבחרים ע"י רדיו "מונטה קרלו" באיטליה להוביל את אלבומי האוסף השנתיים שיוצאים מידי שנה ונבחרים ע"י המאזינים.

בדצמבר 2010 -  דוד ד'אור הוזמן ע"י הקרמלין במוסקבה להופעה ששודרה בטלוויזיה הרוסית.

בשנת 2009 – "שירת רבים 2" – המשך פרויקט הפיוטים המשותף של דוד ד'אור ופטריק סבג. הפרויקט מצליח בארץ ובעולם, האלבום הגיע למעמד זהב, ודוד הוזמן שוב ע"י פסטיבלי מוזיקת עולם היוקרתיים בכל העולם. האלבום והמופע זכו לביקורות נפלאות בארץ ובעולם.

דוד ד'אור מוציא אלבום בטיוואן בשם (Voice of Love 1) שזיכה אותו באלבום פלטינה כפולה תוך שלושה חודשים ובעקבותיו סיבוב הופעות ענק במזרח. דוד תורם את כל הכנסותיו והכנסות המופעים לארגון וולנטרי הגדול ביותר בעולם לעזרה לכל נפגעי אסונות הטבע בעולם. עם הכספים שגייסו מהופעותיו של דוד ד'אור עזרו ובנו בתים לנפגעי הצונמי ונפגעי רעידות האדמה בכל העולם. הפעילות מתועדת ומשודרת באסיה, וכשמגיע דוד להופיע במהלך שנת 2009 בארה"ב  מוענקות לו אזרחויות
כבוד בניו יורק, לוס אנג'לס וסן פרנסיסקו ע"י ממשלת ארה"ב.

בינואר 2008 מוזמן דוד ד'אור ע"י בנו של מרטין לותר קינג להופיע באירוע להענקת פרס לביל קלינטון
בכנסיה בה נרצח מרטין לותר קינג.

2007 - 2008 - השקת אלבום 'שירת רבים' שהגיע למעמד אלבום זהב בשלושה שבועות ועד כה הגיע למעמד פלטינה וזכה לביקורות נפלאות. בעקבות הצלחת האלבום דוד הוזמן  ע"י פסטיבל WOMAD בלונדון בהנהלתו של פיטר גבריאל שחגג 25 שנה להיווסדו. דוד ד'אור הוזמן להופיע על הבמה הגדולה מול 10,000 איש.

הופעותיו של דוד ד'אור זכו לביקורות נפלאות והוא הוזמן ע"י פיטר גבריאל לפסטיבל WOMAD בסינגפור שחגג 10 שנים ולסיבוב הופעות באסיה - באצטדיונים ובאולמות ענקיים מול אלפי אנשים.

בשנים אלו דוד מוזמן להופעות בכל העולם בפסטיבלי מוזיקת עולם: אוסטרליה (מול 70,000 איש), ניו זילנד, אסיה, ארה'ב, ספרד, אנגליה ועוד. הופעותיו אלו זיכו אותו ע"י ה BBC בהופעה הטובה ביותר בפסטיבל 2007 WOMAD.

בדצמבר 2006 דוד ד'אור הוזמן ע"י בית המלוכה בתאילנד להופיע בחגיגות 60 שנה לכהונתו של מלך תאילנד. הופעות שזכו לביקורות נלהבות ויוצאות דופן ולאהדת הקהל.

דוד ד'אור מצטרף בשנה זאת לארגון וולנטרי אסייתי שמגייס כספים לכל נפגעי אסונות הטבע בעולם ויוצא לסיבוב הופעות בעולם ומגייס תרומות למען נזקקים. בכל הופעה של דוד, מגייס הארגון מליוני דולרים להצלת נפגעי אסונות טבע בכל העולם. המסר בהופעותיו הוא "אהבת חינם ושכולנו אחד". הופעותיו זוכות להצלחה מסחררת בכל העולם מול הקהילות הסיניות בעולם.

בשנה זו הוזמן דוד ד'אור גם להופעה משותפת עם מישל לגראן. 

במהלך 2006, במקביל, המשיך דוד להופיע בארץ ובעולם בהפקה חדשה של  'הלב יודע' בלווי 12 מוזיקאים.

בשנת 2005 דוד ד'אור ביחד עם דיוד איטון, המנצח של התיזמורת הסימפונית של ניו יורק, כותב את היצירה הקלאסית "הללו". הם מוזמנים להופיע עם היצירה בלווי 120 נגנים ו 120 זמרי מקהלה בבלגרד, בולגריה וארה"ב וזוכים לתשבוחות מהמבקרים והקהל. המופע משודר בטלוויזיה הסרבית ולאחר בקשות רבות מהצופים שודר המופע פעמים נוספות.

בשנה זו יצא לאור האלבום "כמו הרוח" בשיתוף עם אמנים ישראלים נבחרים כמו אריק איינשטיין, ארכדי דוכין, שלומי שבת ואהוד בנאי.

בשנת 2004 ייצג דוד ד'אור את ישראל באירווזיון עם שירו "להאמין".

בשנה זו מוזמן דוד ד'אור ע"י המנצח זובין מהטה והפילהרמונית להיות סולן ולבצע את היצירה "סטאבט מאטר" (פרגולזי) בהיכל התרבות תל אביב ובחגיגות 70 שנה לפילהרמונית.

בשנת 2003 דוד ד'אור הוזמן ע"י הפילהרמונית להופיע בקונצרט עם כל שיריו בעיבודים לתזמורת. הקונצרט זכה להצלחה רבה ובעקבותיה קיים דוד קונצרטים רבים עם התזמורת ברחבי הארץ. מופע זה הוקלט לאלבום "דוד ד'אור והפילהרמונית". האלבום זכה לאלבום פלטינה ולביקורות נפלאות. הביקורות כתבו ש "דוד ד'אור הוא זמר קונטרה טנור עם צליל, צבע וסגנון מוזיקלי משובח והופעתו עם הפילהרמונית עברה בהצלחה מרשימה, ביצועיו השאירו רושם עז על הקהל..."

 2002-2003  יצא אלבומו של דוד ד'אור "בנשמה" עם הלהיט "כל הכוכבים" האלבום זיכה את דוד בתואר זמר השנה , שיר השנה וביצוע השנה לשנת 2003 .

1998-2001 דוד ד'אור מופיע ברחבי העולם. בין הופעותיו הבולטות בעולם הן : בלונדון בככר טרפלגר מול 55,000 איש, בצרפת מול קהל של כ 40,000
איש, בשבדיה מול מלך ומלכת שבדיה, הודו, מרוקו, טורקיה, ארה"ב (ושינגטון, דיטרוייט, לוס אנגלס, לאס וגאס, סן פרנסיסקו, בוסטון, בולטימור, ניו יורק, ועוד..) איטליה, סרביה, רומניה, טיוואן וסינגפור.

במקביל, דוד ד'אור המשיך בשנים אלו להופיע בארץ ובעולם במופע המשותף עם אתי אנקרי.

בשנת 1997 יצא אלבום משותף לדוד ד'אור עם אתי אנקרי. אלבום זה זכה גם
הוא לפלטינה כפולה ונמכר בלמעלה מ 100,000 עותקים. השניים יצאו לסיבוב הופעות
שנמשך 3 שנים בארץ ובעולם בהצלחה גדולה.

ב 1997 הזמינה תזמורת סימפונט רעננה יצירה מיוחדת שנכתבה עבור דוד ד'אור ע"י המלחין המפורסם יוסף ברדנשוולי "ילדי האלוהים" כשנושא היצירה הוא "ואהבת לרעך כמוך".

1997-1995 דוד ד'אור הופיע עם הברירה הטבעית במופע שנקרא 'דוד ושלמה' - ההופעות נמשכו 3 שנים לאחר הוצאת האלבום המשותף שהצליח מאד (אלבום פלטינה כפולה), וזכה לתגובות וביקורות נלהבות.

בשנת 1995 יצא אלבום משותף של דוד ד'אור עם להקת הברירה הטבעית ושלמה בר "דוד ושלמה"  - אלבום אתני שחשף את יכולותיו המגוונות של דוד גם למוסיקה אתנית. האלבום זכה לפלטינה ונמכר בהצלחה גדולה. 

בשנת 1994 דוד ד'אור הוזמן ע"י האפיפיור ברומא לקונצרט שזכה לחשיפה גדולה בעולם ולביקורות נלהבות בתקשורת העולמית. לאחר מכן דוד ד'אור הוזמן להופיע בוותיקן פעמים רבות ובחגיגות 20 שנה לכהונתו של האפיפיור הוזמן דוד ד'אור לכתוב שיר לאירוע ולבצע אותו בכיכר סן פייטרו ברומא מול מיליוני מאמינים. דוד היה האומן היחידי שנבחר לאירוע הענק מתוך כל אומני העולם. המופע שודר בעולם כולו וזכה לאהדה רבה.

בשנה זאת הופיע דוד עם התזמורות הפילהרמוניות של סין, מוסקבה, פולין, בודפשט, בולגריה ועוד... 

בשנת 1993 ראה אור אלבומו השני "בגובה משתנה" שעיבד עופר מאירי שכלל את השיר "תשמור על העולם ילד", "אני עף" ו"פרפר". האלבום זכה לאלבום פלטינה והשיר "תשמור על העולם ילד" הפך לנכס צאן ברזל במוסיקה הישראלית.  

בשנת 1991 ראה אור אלבום הבכורה של דוד ד'אור בהפקתה של יהודית רביץ ובעיבודיו של עופר מאירי. האלבום כלל את להיטיו "קול מהשמיים", "יד ענוגה" ועוד. האלבום זכה לאלבום זהב ולביקורות נלהבות. השיר "יד ענוגה" עובד לרימקס באנגליה שכיכב במקום הראשון במצעד הפזמונים באנגליה זמן רב.  

בשנה זו הוזמן דוד ד'אור ע"י המנצח זובין מהטה להופיע בסדרת מופעים עם התזמורת הפילהרמונית ביצירה "כרמינה בורנה". 

דוד ד'אור מרבה להופיע בעולם כולו עם הרכב הנגנים המלווה אותו מישראל או בלווי תזמורות פילהרמוניות או סימפוניות מהחשובות בעולם כולו ובניצוחם של גדולי המנצחים בעולם בינהן התזמורת הפילהרמונית של רומא, צרפת, וינה , בלגרד, לונדון, בולטימור, שבדיה, לאס ואגס,תורכיה, בודפשט ועוד...